Vitamin B-6 50 mg Tablets

L1,150

S’ka stok

Out of stock

SKU: 11226

Pershkrimi i produktit

Vitamina B6 vepron si kofaktor në shumë reaksione enzimatike dhe është e nevojshme për metabolizmin e yndyrnave, karbohidrateve dhe proteinave.

Kjo vitaminë lehtëson konvertimin e aminoacideve dhe është e domosdoshme për sintezën e hemoglobinës, prodhimin dhe mirëfunksionimin e qelizave të kuqe të gjakut.

B6 ka rol të rëndësishëm në balancimin e metabolizmit të homocisteinës në organizëm. Homocisteina, si rezultat i ciklit të metioninës, njihet si e dëmshme për indet trupore, vecanërisht për strukturat vaskulare.

B6 është thelbësore dhe në mirëmbajtjen e shëndetshme të funksioneve nervore.

perdorimi

1 tabletë, 1 ose 2 herë në ditë të shoqëruar me ushqim.

permbajtja

Përmbajtja Sasia për dozim: Sasia % së vlerës ditore
Vitamina B-6 (si HCl Piridoksine) 50 mg 2941%

perberes te tjere

Celulozë, acid stearik (origjinë bimore) dhe stearat magnezi (origjinë bimore).

paketimi

100 tableta