Pantothenic Acid 500 mg Veg Capsules

L2,800

S’ka stok

Out of stock

SKU: 11876

Find in Store

Pershkrimi i produktit

  • Vitaminë B-5

Acidi Pantotenik (Vitamina B-5) është pjesë e grupit të vitaminave B dhe gjendet pothuajse në çdo qelizë të gjallë si përbërës i koenzimës A (CoA). CoA është thelbësore për prodhimin e energjisë nga yndyra, karbohidratet dhe proteinat. Ajo gjithashtu luan një rol kritik në shumë reaksione biosintetike dhe gjithashtu është shumë e nevojshme për prodhimin e yndyrnave, kolesterolit, neurotransmetuesve, qelizave të kuqe të gjakut dhe për sekretimin e hormoneve nga gjëndra mbiveshkore. Si i tillë, acidi pantotenik është jetik për funksione të panumërta të qelizave dhe për mirëmbajtjen e metabolizmit të shëndetshëm qelizor.

perdorimi

1 kapsulë gjatë një vakti.

Permbajtja

Permbajtja: Sasia per dozim: Sasia % e vleres ditore:
Acid Pantothenic (Vitamin B-5) (nga pantotenati i kalciumit)  500 mg 10,000%
Kalcium (nga pantotenati i kalciumit)    45 mg  3%

paketimi

100 kapsula

Përbërës të tjerë: Hipromelozë (kapsulë celuloze) dhe acid stearik (origjinë bimore).